Dobór Klimatyzatorów


Strona Główna > Dobór Klimatyzatora

W przypadku użytkowników indywidualnych lub instytucjonalnych, którzy decydują się na urządzenia typu split lub multi split, kluczowe znaczenie ma określenie mocy chłodniczej niezbędnej dla zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniach.


Wymaga to indywidualnego podejścia ze strony instalatora do każdego klienta. Pomijając dosyć rozbudowaną i szczegółową wiedzę inżynieryjną związaną z tym zagadnieniem każdy kto decyduje się na montaż klimatyzacji powinien zdawać sobie sprawę, że chłodzenie polega nie na dostarczeniu chłodu do pomieszczenia tylko na odebraniu z niego ciepła. Tak rozumiane zastosowanie urządzeń klimatyzacyjnych wymusza zatem precyzyjne i elastyczne rozwiązanie doboru, instalacji i montażu urządzeń co czasami stoi w sprzeczności z oczekiwaniami klienta. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że budowane współcześnie budynki są bardzo dobrze izolowane cieplnie co jest zaletą w czasie chłodnych miesięcy ale wadą w okresie przejściowym i letnim. Mamy bowiem do czynienia z zjawiskiem, które potocznie możemy nazwać „termosem” – dobrze izolowane ściany i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła powodują brak jego strat, ale wszystkie urządzenia i osoby przebywające w pomieszczeniu cały czas generują ciepło, które zatrzymywane jest w pomieszczeniu i dotkliwie zmniejsza uczucie komfortu termicznego osób w nim przebywających.

Dobór Klimatyzatora


Opierając się na powyższym przed podjęciem decyzji o montażu klimatyzacji trzeba uwzględnić zyski ciepła które w sposób naturalny występują w pomieszczeniu gdzie ma zostać zamontowany klimatyzator. Tak jak napisałem powyżej wymaga to wiedzy i doświadczenia przy projektowaniu instalacji. Aby jednak nie komplikować Państwu życia można posłużyć się wskaźnikiem wynikającym z praktyki. Wskaźnik ten określa, że na 1m2 pomieszczenia mieszkalnego o wysokości do 2,60 m należy przyjąć zapotrzebowanie na chłód w wysokości 0,1 kW. Co w praktyce oznacza, że zainstalowany klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5 kW powinien zapewnić komfort w pomieszczeniu o powierzchni ok. 25 m2. Pamiętać przy tym należy, że w przypadku większych zysków ciepła np. salon z otwartą kuchnią, duże przeszklone okna lub ściany, południowa i południowo – zachodnia ekspozycja lokalu, wyposażenie generujące dużo energii cieplnej należy moc klimatyzatora zwiększyć.